İstanbul’daki Türkmen aileleri geleneksel tekne iftarında bir araya geldi. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezinin her yıl düzenlediği Boğaz’da teknede iftar programı bu yıl 300’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşti.
TRT Arapça kanalının canlı yayınladığı programda Genel Başkanı Mehmet Tütüncü derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kerkük Vakfı Başkanı Erşat Hürmüzlü ise Türkmenlerin iftar geleneklerinden söz etti. Yayında ayrıca Türkmenlerin Ramazan adetleri, sini-zerf gibi geleneksel oyunları ve Türkmen mutfak kültürü hakkında bilgi verildi.
Türkmeneli kültürünün özellikle genç ve çocuklara tanıtılmasını ve ailelerin kaynaşmasını amaçlayan etkinlik iftar ile başladı. İftar sonrasında bir konuşma yapan Başkan Tütüncü, konukları, üç yıl önce şehit düşen Ali Haşim Muhtaroğlu, Ahmet Koca ve iki yıl önce şehit edilen Münir Kafili ile diğer Türkmen şehitlerinin ruhuna saygı duruşu ve Fatiha okumaya davet etti. Şehitlerin verdiği mücadeleyi anlatan Tütüncü, davaların yaşaması için bir yandan şehitler verilirken bir yandan toplumun milli ve manevi değerlerini yaşatmak ve genç nesillere aktarmak için sosyal ve kültürel çalışmaların da sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu tür etkinliklerin gurbette olan aileleri tanıştırmak ve Türkmen kültürünü yaşatmak açısından ne denli önemli olduğunu belirten Tütüncü, insanların göç ve gurbet gibi faktörlerin etkisiyle morale ihtiyacı olduğunu, aynı zamanda sosyal kaynaşmayı sağlamak için bu tür etkinliklerin gerekli olduğunu vurgulayarak her yıl yapmaya gayret edeceklerini belirtti.
Gecede konuşan 1903 Kara Kartallar Derneği Başkanı Cengiz Sarıkaya Türkmen kardeşleri ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek Derneklerinin yaptığı eğitim ve kültür seferberlikleri kapsamında önümüzdeki günlerde Türkmeneli’ndeki öğrencilere ziyarette bulunacaklarını ve Kerkük’te bir Türkmen okuluna eğitim araç gereçleri ve spor malzemesi götüreceklerini dile getirdi.
Programda “Falcı” adlı oyunu sergileyen Derneğin tiyatro ekibi başarılı performanslarıyla izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Türkmen geleneksel Ramazan oyunu olan “Sini-zerf”in de oynandığı gecede yöresel kıyafetlerle yarışan oyuncular keyifli anlar yaşadı.
Sevilen Türkmen solisti, TRT Sanatçısı Ahmet Tuzlu ve beraberindeki müzik ekibi icra ettiği parçalar ve milli hoyratlarla dinleyicilere yer yer duygusal anlar yaşatırken Türkmenelinin her yöresinden seslendirilen parçalarla da coşkulu anlar yaşattı.
Gençlerin gösterdiği yoğun katılımdan dolayı bir teşekkür konuşması yapan Derneğin gençlik oluşumu Türkmeneli Fikir Kulübü (TFK) Başkanı Gönül Silav kulübün çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi ve Türkmen gençlerini Türkmeneli’ye destek için birlikte çalışmaya davet etti.