Dernek Hakkında

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Genel merkezi İstanbul’da bulunan, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) 1959 yılında Türkiye’de ikamet eden bir grup idealist Türkmen tarafından kuruldu.

Derneğin amaçları

Türkiye’de bulunan ve Türkiye’de ikamet eden Irak Türkleri arasında cemiyetleşme, tanışma ve yardımlaşma imkânını hazırlamak; milli terbiye ve kültürün takviye ve idamesine çalışmak, Irak’ta bulunan soydaşlarımızı Türkiye ve Dünya’ya tanıtmak. Türkiye ve Irak arasında kültürel münasebetlerin gelişmesine ve takviyesine hizmet etmek. Türkiye’ye gelen, Türkiye’de tahsilde bulunan Iraklı soydaşlarımıza yol göstermek, yardım etmek ve Türkiye’nin iş ve müesseslerinden faydalanmaları hususunda gereken kolaylıkları hazırlamak. Irak Türklerinin tahsil ve hayat şartlarının düzenlenmesine ve sosyal durumlarının yükselmesine vasıta olmak. Soydaş ve aynı amaçlara hizmet eden dernek, vakıf ve benzerleri kuruluşlarla yardımlaşmak. Konferans, sempozyum, seminer, panel, açık oturum, gezi, kermes, miting, yürüyüş, sergi ve benzer etkinlikler düzenlemek. Ayrıca soydaş ve hemşerilerimizin katılacağı kurultay düzenlemek, Türk soydaş dernekler ile federasyon kurmak.

Derneğin kurucuları arasında Türkmenlere hizmeti geçmiş isimleri görmek mümkündür:

  • Enver YAKUPOĞLU (Avukat)
  • İzzettin KERKÜK (Gazeteci)
  • Remzi DOĞUELLİ (Öğretmen)
  • Esat KETENE (İşadamı)
  • Mehmet ERBİL (Emekli Öğretmen)
  • Hasan Nevzat KARAGİL (Avukat)
  • Ali Haydar YEŞİLYURT (Gazeteci)

Değerli büyüğümüz İzzettin Kerkük dışındaki diğer kurucular ebediyete intikal etmişlerdir. Değerli kurucularımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Türkmen davasını yılmaz savunucusu değerli büyüğümüz İzzettin Kerkük’e sağlıklı uzun ömürler dileriz.

ITKYD’nin ayrıca üç şubesi bulunmaktadır:

  • Ankara Şubesi
  • Konya Şubesi
  • İzmir Şubesi

İlk Türkmen sivil toplum örgütü olan ITKYD, Türkiye’de bulunan ve yüksek öğrenim gören öğrencilere, siyasi veya sosyal nedenlerle göç veyahut diğer sebeplerle gelen Türkmenlere sosyal ve Kültürel konularda yardımcı olmaktadır. Bu kapsamda çeşitli girişimler, görüşmeler, yazışmalar yapılmakta, maddi-manevi destek, yardım kampanyaları ve diğer sosyal yardımlaşma yöntemlerinde öncülük edilmektedir.

Türkmenlerin iyi gününde ve kötü gününde destek olan ITKYD kültürel çalışmalarla da ön plana çıkmıştır. Türkçe ve Arapça olmak üzere çok sayıda kitap, dergi ve broşür yayınlayan Derneğin yayınları gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca Derneğin belirli dönemlerde açtığı kurslardan pek çok kişi faydalanmaktadır. Yılın çeşitli günlerinde, anma, önemli gün ve haftalar ve diğer münasebetlerle seminer, panel, sempozyumlar düzenlenmekte, böylece Türkmenlerin Türk kamuoyunda da seslerinin duyurulması sağlanmaktadır.

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, bu yıl kuruluşunun 50. yıl dönümünü gururunu yaşarken, geçmişinden de aldığı güçle de Irak Türkleri davsının Türk ve dünya kamuoyunda tanıtmak ve lobi çalışmalarını daha güçlü bir şekilde sürdürme kararlılığındadır. Dünyada meydana gelen teknolojik gelişmelerden en iyi şekilde yararlanarak Türkmen toplumuna hizmet etmeyi amaçlayan Derneğimiz, geleceğin teminatı olan çocuklarımızı ve geçlerimizi yarınlara hazırlamayı kendine ilke edinmiştir.